Łatwa reklama w Internecie? Tylko z blogiem pzugdyniapolmaraton.pl!

Czy baśń o smoku wawelskim to historia dla dzieci?

Dorota Kaczmarczyk 2022-11-30 0 komentarzy
Czy baśń o smoku wawelskim to historia dla dzieci?

W polskiej tradycji można znaleźć podania, które przedstawiają losy odważnych rycerzy, osób ze świata nauki czy mądrych władców, pod których rządami kraj doskonale się rozwijał. Z drugiej strony większość legend ma w sobie też pierwiastek mistyczny i ponadnaturalny. W historiach występuje wiele postaci negatywnych, zarówno ludzkich, jak i nie z tego świata.

Doskonałym przykładem takiej dwoistości jest baśń o smoku wawelskim. Można w niej znaleźć przykłady odwagi i sprytu (szewc Skuba) oraz makabrę i terror, czego odzwierciedleniem był tytułowy stwór zamieszkujący jedną z podwawelskich jam w grodzie Kraka. Okazuje się jednak, że podanie da się przedstawić w sposób nieoddziaływujący zbyt mocno na podświadomość dziecka i niepowodujący jego strachu. Audiobook, który z powodzeniem nadaje się do odtworzenia nawet kilkulatkowi, jest dostępny na stronie kubus.pl.

Zachęcanie dziecka do poznawania kultury Polski poprzez legendy może okazać się świetnym sposobem na zagospodarowanie czasu przed snem. Opowiadania proponowane pod podanym linkiem są darmowe, nie wymagają więc wykupywania płatnej subskrypcji. Maluch może je odtwarzać dowolną ilość razy. Jeżeli historie go zaciekawią, warto rozwijać to zainteresowanie poprzez podsuwanie dziecku bardziej rozbudowanych o szczegóły wersji. W sytuacji, gdy pociecha dopiero uczy się czytać, można zaopatrzyć ją w drukowane książeczki z obrazkami, dostosowane do jej wieku i umiejętności. Poznawanie w ten sposób nowych opowieści z pewnością przyspieszy naukę.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!